Az Ünnepek közeledtével újra felmerül bennünk az örök kérdés, mű- vagy igazi karácsonyfával díszítsük otthonunkat? Melyik a környezettudatosabb megoldás? Sokak után szabadon, mi is az Amerikai Karácsonyfa Társaság (American Christmas Tree Association, ACTA) életciklus elemzésen alapuló tanulmányát hívtuk segítségül, 10-ből 8 rénszarvas ezt ajánlja…
Viccet félretéve eme nonprofit szervezet egy valóban létező társaság, mely immáron egy évtizede, tudományos igényességű tanulmányt adott ki a témával kapcsolatban, 109 oldalon át taglalva a fenti kérdéskört, kezdve az előállítástól egészen a megsemmisítésig. A dolog pikantériája, hogy szervezet alapítója, Thomas Harman, egyben az Egyesült Államok egyik legnagyobb műfenyő és karácsonyi dekoráció gyártásával foglalkozó cégének tulajdonosa is, úgyhogy érdemes némi fenntatással kezelnünk a tényeket.
A fentiek fényében az ACTA tanulmány alapján a műfenyők ökológiai lábnyomának nagyját az előállítás és a szállítás teszi ki, ez utóbbi abból a tényből fakad, hogy a világszerte forgalmazott műfenyőket mind Kínában gyártják. A káros hatásokat azzal tudjuk csökkenteni, ha egy adott darabot minél tovább használunk. Itt jön azonban némi anomália, az ACTA ajánlása szerint 3,6-4 évnyi használat után megtérül a műfenyő, mint környezetvédelmi befektetés. Ezzel szemben a kanadai Ellipsos független környezeti ügynökség kutatásai azt az eredményt hozták, hogy a megtérülési idő 20 év.
A műfenyőt átlagosan 6 éven át használjuk, így a gyártásából és szállításából adódó üvegházhatású gázok kibocsátása még mindig háromszor magasabb, mint ha minden évben új vágott fenyőt díszítenénk fel.
Fontos megjegyeznünk, hogy ha már műfenyőt vásárolsz, akkor az legyen PVC-mentes és használd minél tovább! Ha meguntad, akkor se dobd ki, hanem ajándékozd el vagy vidd be az irodába!
Összességében elmondható, hogy akkor járunk el legkörnyezettudatosabban, ha Magyarországon nevelt, lehetőleg minél közelebbi helyről származó igazi fenyőt vásárolunk. Támogatva ezzel Magyarország legnagyobb fenyőültetvényeit, melyek a nyugati országrészben, Zala, Somogy és Vas megyében találhatóak. Nem mellesleg mindezzel hazai munkahelyeket teremtve.
A kivágott fenyők helyére új csemeték kerülnek, amik növekedésük során szén-dioxidot kötnek meg.
Ha a vágott fenyő mellett döntesz, akkor ne csak arra figyelj, hogy minél közelebbi helyről származzon a fa, hanem arra is, hogy Te magad se autózz el érte, ha nem muszáj. Ennek környezetterhelő hatása sok esetben többet nyom a latban, mint önmagában a fa megvásárlása.
Ma már arra is lehetőséged nyílik, hogy az otthonról, fénykép alapján válaszd ki a neked tetsző fenyőt a fenyofa.com ültetvényről, ahonnan csak akkor vágnak ki fákat, ha arra vevő jelentkezik.
A vágott fenyők helyett dönthetsz úgy is, hogy földlabdás fát vásárolsz karácsonyra, ahhoz azonban, hogy a fenyő valóban túl is élje ezt a megpróbáltatást, sok szempontot figyelembe kell venned, és még úgy is csak 50% lesz az esélyed arra, hogy a kiültetést követően életben marad.
Végül fontos szempont, hogy az igazi fenyők komposztálással, vagy égetéssel vagy akár bútor alapanyagként is hasznosíthatóak hulladékká válásukat követően, a műfenyőkről azonban ugyanez már nem mondható el.
Forrás:
http://hulladekmentes.hu
http://index.hu
http://origo.hu
Fotók:
alon.hu
gardenista.hu