You are currently viewing 5 impozáns szobanövény, ami nem jelent veszélyt házi kedvencedre

5 impozáns szobanövény, ami nem jelent veszélyt házi kedvencedre

Köztudott, hogy a beltéri növények jelentős hányada toxikus hatású. Ennek ellenére előszeretettel díszítjük velük környezetünket, hogy minél otthonosabbá, természetközelibbé varázsoljuk lakótereinket. Amíg gyermekeink nyomában folyamatosan ott járunk az első néhány évben, majd ezt az időszakot átvészelve, jó esetben felvértezzük csemetéinket a „mit szabad és mit nem szabad elfogyasztani”, rendkívül fontos útravalóval, addig ugyanezt a tudást nem tudjuk átadni házi kedvenceinknek, akiket alkalmanként otthonunk csendes magányára bízunk. Ez esetben érdemes tehát olyan növényeket beszereznünk, melyek rájuk nézve veszélytelenek.

A teljesség igénye nélkül jöjjön most 5 személyes kedvencünk:

1. Közönséges elefántláb (Beaucarnea recurvata)

Ez a Közép-Amerikából származó növény nem csak rendkívül esztétikus, de gondozása is meglehetősen egyszerű.

Eredeti élőhelyéből adódóan a száraz körülményekhez kiválóan alkalmazkodott, törzse jelentős mennyiségű víz tárolására alkalmas. A legnagyobb veszélyt a túlöntözés jelenti számára. Száraz levegőjű helységekben is megállja a helyét. Megjelenéséből adódóan mind a modern, mind a klasszikus enteriőrökbe beilleszthető.

2. Csíkos csokrosinda (Clorophytum comosum)

Ezek a könnyedén áthelyezhető növényfalak tetszőlegesen alkalmazhatók bármely közösségi térben. A beültetett növények jelenléte jótékony hatást gyakorol a levegő pára- és oxigéntartalmára nézve és nem utolsósorban rendkívül mutatósak is.

cat playing in spider plant

3. Szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)

Gondozását tekintve igényesebb növényfaj, mint az eddig felsoroltak. Különösen érzékeny a szárazlevegőre, így gyakori párásítást igényel ahhoz, hogy díszítőértéke kifogástalan legyen. Szintén rendkívül jótékony hatást gyakorol a helység levegőjére, növelve annak páratartalmát, illetve megszűrve azt az esetlegesen fellelhető káros anyagoktól.

4. Aranypálma (Areca lutescens)

 Az egyik legnépszerűbb szobanövény. Megjelenése egyszerre elegáns és egzotikus. Nagyméretű, hangsúlyos szoliterként is kiválóan megállja a helyét. Fényigénye és vízigénye egyaránt magas, ugyanakkor óvjuk a direkt napfénytől és a pangó víztől. Egészséges fejlődéséhez nélkülözhetetlen a rendszeres párásítás.

5. Lepkeorchidea (Phalaenopsis sp.)

Hogy ne csak a levéldísznövények szerelmeseinek kedvezzünk, végezetül itt egy igazi Jolly Joker. Optimális esetben a lepkeorchideák évente kétszer is megörvendeztetnek bennünket pompás virágzásukkal. Gondozásuk igazán egyszerű, hetente egyszer lágyvízbe állítva hagyjuk, hogy megszívja magát az ültetőközeg, majd néhány óra elteltével a felesleges vizet eltávolítjuk. Közvetlen napfénytől és huzattól óvni kell. Száraz mikroklíma esetén érdemes párásítani.