Segítség! Folyton odatűz a nap!
Avagy mit tegyünk, ha nagyon napos a teraszunk, de szeretnénk zöldebbé tenni?
Tavaly ilyenkor írtunk már két ajánlót (egyet a fűszernövényekről, egyet pedig a balkonzöldségekről), hogy mit ültessetek, ha van egy kisebb-nagyobb teraszotok, amit szeretnétek saját kis édenkerté varázsolni. Most a sokszor felmerülő kérdésetekre válaszolunk, hogy tudunk-e ajánlani valamit a nagyon napos, kitett teraszra vagy tetőteraszra? Lehetőleg valami örökzöldet! – A válaszunk: Igen, természetesen tudunk!
Az ilyen nagyon kitett, napos helyeken is körbevehetjük magunkat üdítően zöld növényekkel akkor is, ha nem vagyunk a pozsgás növények és kaktuszok szerelmesei! 😊
Ha még csak a kaspó kiválasztásánál járunk, akkor fontos szempont, hogy lehetőség szerint ne fekete vagy antracit színű edényt válasszunk, hanem valami világosabbat, ami jobbára nem elnyelni, hanem visszaveri a nap forró sugarait. Méretét tekintve a nagyobb ültetőedényeket részesítsük előnyben, mert ezekben kevésbé melegszik át az ültetőközeg, ezáltal jobban megtartja a nedvességet. A talaj nedvességtartalmának megőrzését segítik a különféle talajtakaró anyagok azáltal, hogy lassítják a talajfelszín kipárolgását. Ízlés szerint választhatunk égetett agyaggranulátumot (ezek ma már a szivárvány színeiben is elérhetőek), fakérget, díszkavicsot, vagy ha nem idegenkedünk ettől a megoldástól, akkor a fűnyesedék vagy szalmatakarás is tökéletes megoldás.
A nagyobb edényben a gyökérzet is jobban tud fejlődni, ezáltal a választott növény is jobban fejlődik, egészséges és ellenálló lesz az időjárás viszontagságaival szemben.
Kültéri kaspók esetében is többféle anyag közül választhatunk: fa, fém, beton, műgyantával kevert kompozit anyagok vagy hagyományos terrakotta cserép. Mindegyiknek megvan a maga előnyös tulajdonsága, azt azonban fontos figyelembe venni a választásnál, hogy mekkora súlyt bír el a teraszunk!
A kültéri ültetőedény kiválasztása után következő lépés a növények kiválasztása. Virágzó egynyáriak és a díszfüvek között is találunk szárazságot jobban tűrő fajokat (levendula – Lavandula, porzsinrózsa – Portulaca, kasvirág – Echinacea, záporvirág – Gazania, muskátli – Pelargonium, menyecskeszem – Coreopsis, kokárdavirág – Gaillardia, cipruska – Santolina, rózsameténg – Catharanthus stb.), de mi most inkább az ezeknél is kevésbé igényes örökzöldekre koncentrálunk.
Törpefenyő – Pinus mugo
Alacsony és lassú növekedésű, fitalon gömbös, majd később piramis formájú, sűrű lombozatú, fagytűrő örökzöld. A fiatal egyedek még gyakoribb öntözést kívánnak, de megerősödve már kifejezetten jól bírják a szárazabb körülményeket. A kertészetekben sok fajtája elérhető.

Boróka – Juniperus sp.
Szélsőséges körülményeket is jól tűrő örökzöld növény, melynek ehető termését gyógy- és fűszernövényként is ismerhetjük. terülő és oszlopos fajtáit egyaránt megtalálhatjuk a kertészetekben.

Rozmaring – Rosmarinus officinalis
Sokak által ismert gyógy- és fűszernövény, fásodó szárú örökzöld cserje, mely a teraszok állandó díszítőjeként is kiválóan megállja a helyét. Tavasszal lila virágaival díszít. Ha virágzás után visszavágjuk, akkor nyár végén újabb virágözönnel is megörvendeztet. Fűszerként való felhasználása mellett gyógyhatását sem szabad elfelejtenünk. Felhasználhatjuk számos esetben, pl. belsőlegesen kezdődő migrén enyhítésére, emésztési panaszok kezelésére is, vagy akár külsőleg ízületi panaszok, izomgörcsök kezelésére is alkalmazhatjuk.

Díszfüvek
Ezek a növények remek kiegészítői a lomb- és tűlevelű kompozícióknak. Találhatunk köztük alacsonyabb, párnás formájú, vagy akár magasabbra növő típusokat. Színükben is igen változatosak a zöld színűektől elkezdve a fehértarkán át egészen a sötétbordó változatokig mindent megtalálunk. Egyes fajták a virágzatukkal is sokáig díszítenek, valamint a tavaszi visszavágásig levelei is dekorálnak. Ilyenek például a csenkeszek (Festuca sp.), tollborzfüvek (Pennisetum sp.), árvalányhaj (Stipa sp.) stb.
Terasz kompozíció


és egyéb fajok felhasználásával